مهاجرت به یونان


شرایط مهاجرت به یونان

اگر به هر دلیل تصمیم به مهاجرت گرفته‌اید، شما به اطلاعات درباره شرایط کشور مقصد و تناسب آن با اهدافتان نیاز دارید. برخی از کشورها شرایط مساعدتری دارند. یونان یکی از این کشور هاست. اقتصاد رو به پیشرفت، فرهنگ مهاجرپذیر از دلایلی است که بسیاری از مهاجران را جذب این کشور می‌کند. تمدید اقامت در یونان هر سه سال صورت می‌گیرد و از همه مهم‌تر برای تمدید اقامت نیاز به حضور نیست.

به‌طورکلی روش‌های متعددی برای مهاجرت به یونان و اقامت در این کشور وجود دارد، اما با توجه به تعداد روزافزون مهاجران در این کشور، شرایط کمی سخت‌گیرانه‌تر شده است. بااین‌حال هنوز هم برای افرادی که واجد شرایط هستند، با فراهم کردن الزاماتی، به‌راحتی می‌توانند به این کشور زیبا مهاجرت کنند. در ادامه به بررسی تمامی راه‌های رایج برای مهاجرت به یونان می‌پردازیم.

مهاجرت از طریق تمکن مالی FIP

اقامت از طریق تمکن مالی یا FIP که مخفف Financial Independent Person میباشد روشی است که در تمامی اعضای خانواده می‌توانند مشمول دریافت کارت اقامت یونان شوند.این روش از ساده ترین روش‌های اخذ اقامت اروپا و یونان است در کمتر از شش ماه به سرانجام می‌رسد.

متقاضی باید اسناد و مدارکی نشان دهد که ثابت شود حداقل میزان درآمد ماهانه سرپرست خانواده 2000 یورو، درآمد همسر متقاضی 400 یورو و درآمد هر فرزند (زیر 18 سال) 300 یورو می‌باشد.

علاوه بر درآمد ماهانه 2000 یورویی، باید حداقل به میزان 24 ماه، مانده حساب به عنوان تمکن مالی داشته باشید. اولین اقامت شما دو ساله صادر می‌شود و بعد از آن بایستی هر سه سال (بدون نیاز به حضور) اقامت خود را تمدید کنید. حال شما باید ثابت کنید که برای دو سال اول زندگی در یونان، پول کافی دارید.

 

فواید اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی:

✔️ نیاز نداشتن به شرط حضور شخص در کشور مقصد
✔️ تمدید مجوز اقامت بدون نیاز به حضور و به آسانی
✔️ امتیاز پاسپورت یونان 164 است. یعنی افرادی که تابعیت و شهروندی کشور یونان را داشته باشند بدون نیاز به اخذ ویزا می توانند به 164 کشور دنیا سفر نمایند.
✔️ امکان برخورداری از بیمه‌های پزشکی و درمانی
✔️ سریعترین و آسان‌ترین روش گرفتن مجوز اقامت شینگن در اتحادیه اروپا
✔️ نیاز نداشتن به هیچگونه سرمایه‌گذاری و یا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا
✔️ امکان تردد آزادانه و زندگی در همه کشورهای حوزه شینگن

 

روند اجرای قرارداد اخذ اقامت تمکن مالی یونان

در قرار ملاقات اول، به شما مشاوره تخصصی در زمینه اقامت و زندگی در اروپا به شما داده می‌شود. سپس در صورت تمایل به عقد قرارداد، اقدام به امکان سنجی شرایط شما برای اخذ اقامت می‌کنیم. در صورت مساعد بودن شرایط شما، 50% مبلغ قرارداد دریافت می‌شود، سپس بعد از دریافت مدارک شما، ویزای یونان برای شما اخذ می‌شود. پس از مراجعه شما به سفارت یا شرکت کارگزار سفارت و اخذ ویزای تایپ D شینگن (ویزای تایپ D در شینگن به مفهوم موافقت اصولی با درخواست اقامت شما است.) ، تسویه کامل انجام خواهد شد. بعد از آن شما به یونان سفر می‌کنید و در آنجا کارگزاران ما شما را برای انگشت نگاری راهنمایی می‌کنند. در همان روز انگشت نگاری، برگه‌ی شهروندی blue paper تحویل و بعد از 30 الی 35 روز کارت اقامت شما صادر خواهد شد. همانطور که قبلا گفته شد، در این نوع اقامت، الزامی به حضور مداوم شما در یونان نیست و پس از دریافت کارت اقامت میتوانید یونان را ترک کنید.

 

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای یونان:

▪️ اصل پاسپورت جدید و قدیم ( اعتبار پاسپورت جدید باید حداقل 6 ماه از طول مدت ویزای درخواستی بیشتر باشد ، یعنی برای درخواست ویزای 3ساله، گذرنامه باید 3سال و 6ماه اعتبار داشته باشد ، در غیر این صورت باید پاسپورت تعویض گردد . گذرنامه باید امضاء شده باشد)
▪️ اصل پاسپورت جدید و قدیم
▪️ کپی از تمام صفحات ویزادار پاسپورت های قدیم و جدید
▪️ 2 قطعه عکس ( 3.5*4.5زمینه روشن )
▪️ کپی بیمه نامه مسافرتی 3 ماهه با پوشش 30000 یورو در محدوده شنگن.
▪️ کپی شناسنامه به همراه اصل ترجمه مهر شده وزارت امور خارجه + مهر قوه قضاییه.
▪️ روزنامه رسمی یا جواز کسب یا هر نوع مدرک کاری دیگر با مهر وزارت امور خارجه + مهر قوه قضاییه.
▪️ پرینت گردش 3 ماه حساب بانکی و مانده حساب بانکی ترجمه شده
▪️ کپی اسناد ملکی به همراه اصل ترجمه مهر شده به مهر وزارت امور خارجه + مهر قوه قضاییه.
▪️ سابقه بیمه به صورت سالیانه
▪️ گواهی تحصیلی قرزنئان به روز با مهر اداره کل
▪️ قرارداد شرکتی به همراه ترجمه رسمی
▪️ گواهی اشتغال به کار با ذکر سمت و تاریخ شروع به کار و میزان حقوق دریافتی
▪️ اجازه محضری پدر جهت خروج فرزند به همراه مادر
▪️ کپی اسناد ملکی به همراه اصل ترجمه با مهر وزارت امور خارجه و مهر قوه قضاییه
▪️ فرم امضای شده‌ی درخواست ویزا
▪️ بلیط رزرو هواپیما و رزرو هتل

 

مهاجرت از طریق ویزای کار

یکی از روش های مهاجرت یه یونان دریافت پاسپورت یونان اخذ ویزای کار و اقامت کاری در این کشور است. به این صورت که اگر متقاضی باید با ویزای توریستی وارد یونان شود و یک کارفرما را برای ارائه پیشنهاد شغلی و حمایت از اخذ ویزای کاری خود پیدا کند، سپس به کشور خود برگردد تا کارفرمای او برای تکمیل پرونده لازمه و طی کردن پروسه اداری، آن پشنهاد شغلی را به OAED (آژانس استخدام نیروی کار در یونان) و وزارت کشور بدهد و ثابت کند که چرا شخص غیر یونانی می‌خواهد در اتحادیه اروپا استخدام شود. پس از انجام و اثبات این امور، متقاضی نیاز به اخذ ویزای کاری یونان دارد و نوبت انجام پروسه اخذ ویزای کاری می رسد.
نامه دعوت نامه رسمی و قرارداد کاری از طرف کارفرمای یونانی به سفارتخانه یا کنسولگری یونان در کشور متقاضی فرستاده می شود که شخص را به مصاحبه دعوت می کند. این روند حدود یک سال طول می‌کشد.
مهاجرانی که موفق به اخذ ویزای کار شدند و قصد داشتند که از طریق کار در یونان به اخذ اقامت و پاسپورت یونان برسند در ابتدا، یک ویزای 1 ساله دریافت می کنند . سپس باید در دو ماه اول درخواست خود را برای اخذ اقامت یونان از طریق کار بدهند. پس از اتمام اقامت 1 ساله می توانند آن را تمدید کنند. پس از 5 سال اقامت در این کشور، می توانند جهت اخذ اقامت دائم برای اعضای خانواده و اخذ یک مجوز طولانی مدت در سراسر اتحادیه اروپا اقدام نمایند. این افراد همچنین پس از گذشت حدود 7 سال می توانند پاسپورت یونان را به دست آورند. اما با توجه به اینکه کار در این کشور برای افراد غیر اروپایی نیازمند به اخذ پیشنهاد شغلی است و افراد باید یک پروسه سخت و طولانی را طی کنند پیشنهاد می شود که این افراد برای اخذ ویزای جستجوی کار اتریش یا اخذ ویزای جستجوی کار آلمان اقدام نمایند. کشورهای آلمان و اتریش برای اعطای این ویزا شرایط بسیار مناسبتری را اعمال کرده‌اند.

 

دیدگاه ها (3)

  • منصور

  سلام
  مطلب خیلی جالبی بود. اطمینان دارم که به دردم می خوره. تشکر از مطالب خوبتون

  پاسخ
  • ثریا

  آیا شما شرایطی برای مهاجرت به کشور های دیگر دارید؟

  پاسخ
   • Admin

   با سلام
   به زودی درباره ی مهاجرت به هلند مطلب خواهیم گذاشت در هر صورت بعد از داشتن پاسپورت اروپایی قادر به اقامت در کشورهای حوزه شنگن خواهید بود.

   پاسخ