فرانسه

اطلاعات کشور

  • french
  • قاره‌: اروپا
  • پایتخت: پاریس
  • واحد پول: یورو €
  • زبان رسمی: فرانسوی
  • شهرهای مهم: پاریس

فَرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه (به فرانسوی: République française) یکی از کشورهای واقع شده در اروپای غربی می‌باشد که دارای چند منطقۀ تحت حاکمیت نیز است. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای سواحلی هم در دریای مدیترانه و نیز اقیانوس اطلس می باشد. (دو کشور دیگر عبارتند از: اسپانیا و مراکش) به دلیل شکل نقشۀ این کشور، در زبان فرانسوی به آن لقب l’Hexagone (معنی: شش‌ضلعی) را داده‌اند.

بر اساس مساحت، فرانسه کمابیش اندازهٔ افغانستان است و بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا به‌شمار می‌آید. جمعیت فرانسه در حال عبور از مرز ۶۷ میلیون نفر است که با این رقم، فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. مرکز فرانسه، شهر پاریس است. پاریس بزرگ‌ترین شهر این کشور و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فرانسه است. قانون اساسی فرانسه بر اساس یک همه پرسی در ۴ اکتبر ۱۹۵۸ به رسمیت رسیده است. این قانون تأکید بر ایجاد کشوری سکولار و دموکرات دارد که مردم در آن، حق حاکمیت را ایجاد می‌کنند. اعلامیۀ حقوق انسان و شهروند که در انقلاب فرانسه تدوین شد و در نوع خود یکی از اولین سندهای تاریخی در این زمینه به شمار می‌آید، به نوعی بیانگر عقاید این کشور است.

بعد از اواخر قرون وسطا، فرانسه تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر در منطقۀ اروپا شد به طوری که در قرون ۱۹ و ۲۰ دارای کلونی‌ها و مناطق تحت استعمار بسیاری بود. همچنین در طول تاریخ طولانی این کشور، فرانسه تبدیل به مهمترین کانون پرورش بسیاری از هنرمندان، متفکران و دانشمندان در عرصه‌های گوناگون گردید تا جایی که این کشور را مرکز پیدایش و شکوفایی فرهنگ مدرن جهان می‌پندارند. در طی قرون هفدهم و هجدهم، جامعۀ علمی، فرهنگی و هنری فرانسه و متفکرانی که از سراسر اروپا به آن می‌پیوستند دورانی را رقم زدند که به آن “عصر روشنگری” اطلاق می‌شود و از لحاظ دستاوردهای فکری و اجتماعی یکی از درخشان‌ترین دوره‌های تاریخ بشر است. فرانسه چهارمین کشور دارندۀ بیشترین میراث جهانی یونسکو در جهان است که به همین دلیل، هر ساله بیش از ۸۳ میلیون توریست خارجی جذب این کشور می‌شوند – آماری بیش از هر کشور دیگری در جهان.

در عرصه‌هایی چون فرهنگ، علوم بنیادی، صنعت و فناوری، هنر، نظام، اقتصاد و سیاست، فرانسه یکی از کشورهای مهم و تأثیرگذار جهان می‌باشد. این کشور دارای رتبۀ پنجم در بین سایر کشورها از نظر بودجه و هزینه‌های نظامی است. همچنین از نظر ذخایر هسته‌ای، رتبۀ سوم را داراست. فرانسه یکی از کشورهای توسعه‌ یافته است که قدرت اقتصادی زیادی دارد. از نظر اقتصادی، دارای پنجمین اقتصاد بزرگ جهانی و از نظر برابری قدرت خرید دارای رتبۀ هفتم جهانی است.

در زمینۀ استانداردهای بین‌المللی، فرانسه را می‌توان از کشورهای پیشرو دانست. استانداردهای بالای زندگی، تحصیلات، سلامت، امید به زندگی، آزادی و شاخص بالای توسعه انسانی فرانسه را از جمله کشورهای ایده‌آل برای زندگی معرفی می‌کند. فرانسه همچنین از کشورهای مؤسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشد. فرانسه همچنین در چندین گروه و نهاد بین‌المللی دیگر چون فرانسه‌زبانی، گروه هشت، گروه بیست، ناتو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سازمان تجارت جهانی و اتحادیۀ لاتین عضویت دارد. این کشور همچنین از کشورهای پیشرو در تأسیس اتحادیۀ اروپا بوده است.

انواع ویزای کشور فرانسه

✔ ویزای شنگن توریستی
✔ ویزای تجاری
✔ ویزای پزشکی 
✔ ویزای فرهنگی ویژه هنرمندان و ورزشکاران
✔ ویزای مقامات رسمی
✔ ویزای ازدواج با شهروندان فرانسوی
✔ ویزای تحصیلی
✔ ویزای کودکان 
✔ ویزای نخبگان
✔ ویزای ترانزیت فرودگاهی

مراحل درخواست ویزا فرانسه

اولین پلن برای درخواست ویزای فرانسه و هر کشور دیگری پر کردن فرم تقاضای روادید است ، این فرم را میتوان از بخش روادید سفارت فرانسه یا از طریق وب سایت سفارت تهیه کرد ، برای هر فرد باید فرم جداگانه ای پر شود ، پس از تکمیل مدارک نوبت به دریافت زمان مصاحبه می رسد.

💢 نکته: اخذ ویزای توریستی کشور فرانسه نیاز به مدارک قوی و کافی دارد ، بطور کلی در کشورهای حوزه شنگن و غیره شما برای دریافت ویزی توریستی باید کنسولگری را متقاعد کنید که پس از ورود به کشور  شما بطور حتمی به کشور خود بازگردید زیرا برخی از افراد با گرفتن ویزای توریتی قصد ماندن و اقامت در آن کشور را دارند

مدارک مورد نیاز ویزا فرانسه

1️⃣ فرم درخواست روادید 
2️⃣ 2 قطعه عکس رنگی زمینه سفید
3️⃣ اصل گذرنامه متقاضی به همراه کپی : اعتبار گذرنامه باید حداقل 3 ماه پس از پایان اعتبار روادید درخواستی باشد و دارای حداقل 2 صفحه مهر نخورده باشد
4️⃣ کپی روادید شنگن قبلی : فتوکپی کلیه روادید های شنگن که تاکنون دریافت کرده اید {بر روی پاسپورت فعلی و پاسپورت های قبلی } و فتوکپی همه مهر های ورود و خروج
5️⃣ شناسنامه : اصل شناسنامه فرد متقاضی به همراه کپی تمام صفحه ها
6️⃣ اسناد وضع اجتمائی حرفه ای و تمکن مالی

A) کارمندان : قرارداد کار ، صورتحساب بانکی 6 ماه گذشته ، رضایت نامه کارفرما مبنی بر خروج متقاضی ، مفاصا حساب مالیاتی.
B) برای تجار و بنگاه داران : آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و اظهارنامه در ثبت شرکت ها ، کارت بازرگانی یا پروانه کسب ، پریننت گردش حساب بانکی.
C) مشاغل آزاد : کپی جواز کسب ، صورتحساب گردش حساب بانکی 6 ماهه ، مفاصا حساب مالیاتی
D) بازنشتگان : فیش حقوقی بازنشستگی 6 ماه گذشته
E) برای کودکان و دانشجویان : گواهی تقبل هزینه توسط یکی از وادین ، اسناد هویتی ، تمکن مالی ، وضع حرفه ای شخصی که هزینه های سفر را تامین می کند ، اجازه خروج رسمی پدر وقتی فرزند بدون پدر خود مسافرت  می کند ، گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا گواهی ثبت نام برای سال آینده ، گواهی برخروداری از محل سکونت

7️⃣ واچر هتل  در صورت نداشتن رزرو هتل ، مسافر باید مدارک توان مالی تامین هزینه ها به اندازه 120 یورو در روز را ارائه دهد.
8️⃣ بلیط هواپیما رفت و برگشت
9️⃣ نامه ای که در آن کاملا هدف از سفر به فرانسه ذکر شده است.

💢 نکته : در برخی موارد مانند ویزای توریستی شنگن ، ویزای تجاری ، ویزای فرهنگی و مقام های رسم از متقاضی درخواست می شود تا برگه دعوتنامه را نیز به همراه سایر مدارک ارائه دهد.

سفارت فرانسه در تهران 

نشانی : خیابان نوفل لوشاتو ، شماره 64-66
تلفن : 66094000-021
نمابر:64094092
وبسایت سفارت:www.ambafrance-ir.org