ایتالیا 🇮🇹

اطلاعات کشور

  • قاره‌: اروپا
  • پایتخت: رم
  • واحد پول: یورو €
  • زبان رسمی: ایتالیایی
  • شهرهای مهم: رم - ونیز
  • جمعیت: 59.433.000

پایتخت : رم
وسعت : حدود 301 هزار کیلومتر مربع
جمیعت : حدود 61 میلیون نفر
زبان رسمی : ایتالیایی
پول رایج : یورو
کد تلفن : 0039
شهرهای مهم : فلورانس، میلان، رم، ونیز
موقعیت و وسعت :
ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است. این کشور از شبه ‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردینا در دریای مدیترانه تشکیل شده ‌است. نکته جالب در مورد نقشه کشور ایتالیا این است که نقشه این کشور شبیه چکمه می باشد.
جغرافیا :
ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد. این کشور مساحتی به اندازه تقریباً یک پنجم ایران دارد. این کشور مرز مشترک با کشورهای اتریش، فرانسه، واتیکان (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)، سان مارینو (کشور سان مارینو در شمال ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)، اسلوونی و سوئیس دارد.
بلندترین نقطه ایتالیا کوه مونته بیانکو با ارتفاع 748،4 متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه ‌است.
کوههای آلپ مرزی طبیعی میان ایتالیا و کشور های همسایه غرب و شمال را تشکیل می دهد.
در جایی که کوه ها و تپه ‌های دامنه کوه ها به هم می ‌رسد، رشته ‌ای از دریاچه‌ ها وجود دارد که شامل دریاچه‌ های مابوده و لوگانو و کومو می باشد.
دره حاصلخیز پو، میان تپه‌ های دامنه کوه های آلپ در شمال، تپه‌ های دامنه کوه های آپنین در جنوب، کوه های آلپ در غرب و دریای آدریاتیک در شرق جای دارد.
ارتفاعات باریک آلپ لیگوریایی، کوه های مریتایم آلپ را به کوه های آپنین متصل می‌ کند. کوه های آپنین مانند ستون فقرات در کل طول شبه جزیره ایتالیا امتداد دارد.
زمین های پست ساحلی اندک و نسبتاً محدود است ولی شامل آبگیر آرنو در توسکانا، آبگیر تیبر در اطراف رم، زمین های پست کامپانیا در اطراف ناپل و جلگه ‌هایی در امتداد خلیج تارانتو و در پولیا پاشنه ایتالیا می‌ باشد.
دو جزیره بزرگ ایتالیا، ساردینا و سیسیل هر دو غالباً کوهستانی است. بیشتر خاک ایتالیا از نظر زمین شناختی نا پایدار است و در معرض زمین لرزه قرار دارد. این کشور چهار آتش فشان فعال دارد از آن جمله اتنا در سیسیل و وزوو نزدیک ناپل.
ادیان و مذاهب :
حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستان ‌ها، یهودی ‌ها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می ‌کنند. 87 درصد جمعیت ایتالیا مسیحی کاتولیک هستند.
اقتصاد :
امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو هشت کشور صنعتی محسوب می شود. از جمله مهم ‌ترین صنایع کشور می‌ توان به صنایع فلز کاری، ماشین‌ آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیما سازی، کشتی‌ سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ ‌افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب‌ زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم ترین محصولات کشاورزی و دامپروری این کشور را تشکیل می ‌دهند.
وضیعت آب و هوایی :
آب و هوای ایتالیا مدیترانه ‌ای است. در شمال به دلیل و جود رشته‌ کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است.
جاذبه های گردشگری :
پله های اسپانیایی، کلیسای سانتا ماریا ماجیوری، پارک و باغ ویلای بورقیس، موزه ملی رم، واتیکان، میدان گلادیاتورها، معبد پانتئون، کلیسای سنت پیتر، تپه پالاتینو، میدان ونزیا، فواره تروی، میدان باربرینی، قلعه سنت آنجلو، پل ریالتو، فواره قایق قدیمی، بنای کولیزیوم، پیازا سان مارکو، کلیسای سان مارکوس، گالری ویتوریو امانوئلا، موزه فلورانس، کلیسای ایل دامو، کلیسای سانتا ماریا، کلیسای سانتا ماریا دل گرازی، کاستلو فورزسکو، پل مشهور پونته وکیوو شهر فلورانس، مناطق روستایی توسکانیا، شهر قرون وسطایی سان جیمینیانو، صخره های ساحلی جزیره کاپرائیا، برج پیزا.

ویزای توریستی ایتالیا 

ویزای توریستی کشور ایتالیا مخصوص سفرهای تفریحی کوتاه مدت برای یا دیدار با دوستان یا وابستگان است. اگر تصمیم به تحصیل یا کار کردن در کشور ایتالیا را دارید باید بر حسب نوع سفر ویزای تحصیلی و یا ویزای کار اقدام کنید.اعتبار ویزا در اصل بستگی به تصمیم کنسولگری ایتالیا و نوع درخواست شما و قوی بودن مدارک شما دارد.پس از صدور ویزا ایتالیا اطلاعات مربوط به تاریخ اعتبار و میزان دفعات ورود بر روی لیبل درج شده بر روی پاسپورت شما قابل رویت است.

چگونه برای ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنیم ؟

مانند بسیاری دیگر از ویزای های دیگر اولین مرحله برای درخواست ویزا پر کردن فرم تقاضای ویزا است می توان فرم سفارت را در سایت فارسی سفارت ایتالیا و یا بصورت حضوری از سفارت دریافت ایتالیا در تهران دریافت کنید. 

مدارک مورد نیاز :

1️⃣ اصل گذرنامه با امضاء  + پاسپورت های قبلی
▪ مدت اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید رو به روی هم
▪ ارائه پاسپورت جداگانه برای هر نفر الزامی می باشد

2️⃣ 3 قطعه عکس 4*3 رنگی ، تمام رخ با طزمینه سفید ، کاملا از رو به رو ، بدون لبخند ، بدون عینک ، گردی صورت کاملا مشخص باشد ، حداکثر برای 6 ماه 
3️⃣ اصل گواهی حساب بانکی با مهر  امضاء بانک فقط به زبان انگلیسی ( زمان صدور گواهی حساب بانکی حداکثر 10 روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد و سایز پرینت بانکی A4 باشد)
حساب های جاری : کارکرد سه ماهه اخیر به زبان لاتین
حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 500.000.000 ریال می باشد
گواهی تمکن به زبان لاتین : برای سپرده های بانکی به همراه گردش 3 ماهه سود به زبان لاتین همراه با مهر شعبه و امضاء بانک
4️⃣ اصل و ترجمه شناسنامه
5️⃣ اصل و ترجمه سند مالکیت
6️⃣ اصل و ترجمه مدارک شغلی :

A)  پزشکان : پروانه مطب یا حکم کارگزینی و آخرین فیش حقوقی از محل کار ، پروانه دائم پزشکی ، کارت نظام پزشکی 
B) وکلا : پروانه وکالت
C) مشاغل دولتی : حکم کارگزینی ( در صورت ارائه حکم سال قبل ارائه گواهی اشتغال به کار با ذکر عدم صدور حکم جدید از سازمان مربوطه الزامی است ) آخرین فیش حقوق یا نامه از سازان مربوطه با ذکر  مدت اشتغال ، سمت و میزان حقوق دریافتی و تاییدیه مرخصی ، سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان 
D) بازنشسته ها : حکم بازنشستگی ، آخرین فیش حقوقی 
E) مشاغل دولتی : گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه به همراه فیش حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی  با مهر سازمان ( حداقل 6 ماه )
F)   در صورت خویش فرما بودن : جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات
🔈 در صورتی که آگهی تغییرات مربوط به بیش از 3 سال اخیر باشد. ارائه آگهی تغییرات جدید و یا نامه از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت الزامی است.
G) معلمان ، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه : اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه فیش حقوقی  و سابقه بیمه تامین اجتماعی (حداقل 6 ماهه)
H) دانش آموزان ، دانشجویان : اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل
🔈 جهت انش آموزانی که در سالتحصیلی قصد سفر دارند ، علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل ، ارائه اصل و ترجمه رضایت نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر الزامی می باشد.


7️⃣ برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن ها سفر می کنند رضایت نامه محضری الزامی است
8️⃣ اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم های خانه دار
9️⃣ ارائه اصل سند طلاق برای مسافرین مطلقه الزامی می باشد.

🔺 تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل و دقیق
🔺 حضور کلیه مسافرین ( به جز افراد زیر 11 سال ) جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری CKGS الزامی می باشد.
🔺 اصل مدارک تا زمان بازگش مسافر از سفر ، نزد آژانس باقی می ماند
🔺 چک رمزدار یا ضمانت نامه بانکی حداقل به مبلغ 500.000.000 ریال در وجه آژانس محل ثبت نام جهت ضمانت حسن اجرای تعهدات که پس از بررسی مدارک در صورت نیاز به ضمانت های بیشتر متعاقبا اعلام می گردد
🔺 لازم به ذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر درخواست گردد که تهیه و ارائه آنها جهت اخذ ویزا الزامی می باشد.

آدرس سفارت ایتالیا در تهران 
خیابان آفریقا، بالاتر از تقاطع میرداماد، نبش پارک صبا، خیابان فرزان شرقی، شماره ۱۵
تلفن : ۲۲۰۴۷۸۰۲ الی ۳
سایت سفارت ایتالیا: www.ambteheran.esteri.it/ambasciata_teheran
ساعت کاری سفارت ایتالیا: یکشنبه تا پنج‌شنبه ۱۴- ۸