تاج محل

اطلاعات جاذبه

(تاج محل سمبل وفا و عشق جاودانه می باشد که هر ساله گرشگران زیادی برای دیدنش می روند)

تاج-محل-خورشید-طلایی

چرا تاج محل؟!


تاج محل بنایی مُجَلَّل و رمز عشق ابدیست که سه قرن و نیم از عمر آن می‌گذرد.
یکی از باشکوه ترین و منحصر به فرد ترین بناهای دنیاست که تماما از مرمر ساخته شده و برای ساخت آن از سبک معماری ایرانی اسلامی بهره گرفته شده است.
معماری شگفت انگیز تاج محل به گونه ای است که از هر چهار طرف آن می توان تصویری آینه ای به دست آورد.
بنای چشمگیر تاج محل در تاریخ 2007.7.7 به عنوان یکی از عجایب جدید جهان برگزیده شد
سالانه بیش از هفت میلیون گردشگر به بازدید از مقبره تاج محل می روند

دانستنی های بیشتر از تاج محل|TAJ MAHAL


این بنا ابتدا «ممتاز محل» نام داشت و بتدریج با گذشت زمان «تاج‌‌محل» نامیده شد.
تاج محل به دستور شاه جهان برای یادبود از همسرش ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ فوت کرد بنا شد،وى از شوهرش وصیت کرد که بعد از مرگش دوباره ازدواج نکند و براى او مقبره‌اى بسازد. شاه تصمیم گرفت بعد از مرگ همسرش با ساخت بنایی زیبا وعظیم همسرش را جاودانه کند. از اینرو آرامگاهی زیبا در کنار رود جمنا بنا کرد
تاج محل در واقع مجموعه مرمرین بزرگی است که وسعتش 17 هکتار بوده و شامل بخش هایی چون مقبره، مسجد، مهمانخانه و چهار باغ و موزه می شود. ساخت تمام مجموعه 22 سال به درازا کشیده معماری تاج محل به سبب دقت بالا، تقارن بی نظیر و خصوصا وجود مرمر سپید، به قدری چشمگیر است که باعث شده این مقبره باشکوه در سال 2007 در میان لیست عجایب هفتگانه‌ جدید جهان جای بگیرد. امروزه بسیاری برای بازدید از این بنای زیبا پا به شهر آگرا می گذارند که تعداد آن ها به بیش از هفت میلیون نفر در سال می رسد. جالب است بدانید که مجموعه تاج محل در سال 1983 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در سال 2016 نیز در لیست برترین جاذبه های گردشگری آسیا قرار گرفته است آژانس رویای خورشید طلایی دیدن این بنای زیبا رو به شما پیشنهاد می کند

بهترین زمان بازدید از تاج محل


برای بازدید از تاج محل، هیچ زمانی نامناسب نیست و هر موقعی از سال که به تاج محل بروید، می توانید با تمام وجود زیبایی و شکوه مقبره را حس کنید. با این حال، اوقاتی هستند که با انتخاب آن ها می توانید لذت بیشتری از بازدید خود ببرید.
اگر از آن دست افرادید که به هیچ وجه طاقت تحمل گرما را ندارید، تابستان را برای بازدید از تاج محل انتخاب نکنید؛ چرا که این مقبره مرمرین در منطقه ای قرار دارد که در طی ماه های تابستان، گرمای هوا بسیار است. در این صورت توصیه می کنیم که شش ماه دوم سال را برای بازدید انتخاب کنید.
اما اگر گرما هوا عامل چندان مهمی نیست، باید بدانید که تابستان یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از تاج محل است. در این فصل نور خوبی برای عکاسی وجود دارد و انعکاس بنای مرمرین فوق العاده  زیباتر شده است.
تاج محل در نور طلوع
تماشای طلوع آفتاب بر فراز مقبره سپیدگون هندوستان بسیار جذاب است و در لحظاتی چند، می توانید تبدیل آسمان خاکستری و مات را به رنگ های روشن و دل انگیز را شاهد باشید. در همین حین، انعکاس رنگین خورشید و آسمان را نیز بر روی تاج محل خواهید دید.
تاج محل در نور غروب
یکی دیگر از اوقات دلپذیر تماشای تاج محل، به هنگام غروب است. در این وقت، رنگ های آتشین خورشید و تلالو زیبای شان با شکوه تاج محل آمیخته می شود و شما را به ناگاه به میهمانی بی نظیری دعوت می کند. در این زمان می توانید عکاسی از تاج محل را با نوری دوست داشتنی تجربه کنید.
تاج محل زیر نور ماه کامل
شب هنگام و زمانی که ماه کامل در میان آسمان می درخشد، زیبایی تاج محل بر پهنه زمین هوش از سر می برد. نورِ سیمین ماه، به گونه ای وصف ناشدنی بر نمای دل انگیز تاج محل می افزاید و شاهد یک زیبایی تمام عیار خواهید بود.
 بهتر است بدانید که…
بهترین زمان برای رسیدن به تاج محل، درست پیش از طلوع و غروب آفتاب است و بازدید شبانه از تاج محل هم فقط 5 شب در هر ماه امکان پذیر است. یک شب، شب چهاردهم و ماه کامل می باشد، دو شب قبل از ماه کامل و دو شب دیگر هم پس از ماه کامل است که امکان آن را دارید تا تاج محل را شب هنگام بازدید کنید. بلیت های شب تاج محل را می توانید 24 ساعت قبل از بازدید، در طی ساعات 10:00 تا 18:00 و از دفتر مطالعات باستان شناسی هند خریداری کنید.
در صورتی که بخواهید بلیت های بازدید شبانه خود را لغو کنید، تا ساعت 13 همان روز بازدید زمان دارید تا به محل خرید بلیت ها رفته و با کسر 25% هزینه بلیت، بلیتتان را کنسل کنید.